Ali Bayramoğlu: Devletin, Rojava’ya bakış açısını değiştirmesi lazım

Son zamanlarda hükümet ve HDP arasında yaşanan gerginlikler ve sürecin gidişatı hakkında yapılan açıklamalarla birlikte, çözüm sürecinin işleyişine dair tartışmalar devam ediyor. AKP- HDP gerilimi ve DAİŞ’in Kobani saldırısı sonrası gerçekleşen olaylarla ilgili değerlendirmelerde bulunan, Akil İnsanlar Heyeti üyesi Gazeteci-Yazar Ali Bayramoğlu, çözüm sürecinin iki yüzü olan bir madalyon olduğunu ve Kürt gerçekliğinin görüldüğünü belirterek, ‘’ Umarım bir Kürt birliği öne çıkar. Bu olursa barış süreci de olumlu etkilenecektir’’ dedi.

Kobani’nin düşme ihtimali, çelişkilerin açığa çıkmasına neden oldu.

Çözüm sürecini ikiyüzlü madalyona benzeten Bayramoğlu, bir tarafta siyasi talepleri ve insanları ile Kürt gerçekliğinin devlet tarafından tanındığını, bir diğer tarafta da Kürt iradesi ve devlet iradesinin talepleri arasındaki makasın genişlediğini söyledi. Sürecin iç çelişkilerinin derin olduğunu vurgulayan Bayramoğlu, bu çelişkilerin Kobani olayları sırasında açığa çıktığını söyleyerek, ‘’Eğer Kobani düşme noktasına gelmeseydi,  6–7 Ekim olayları olmazdı. Kobani’nin ‘düşme’ ihtimali, çelişkilerin açığa çıkmasına neden oldu. Bu çelişkilerin tekrar yaşanmaması için devletin, demokrasi aşısı ile yetinmeyip müzakere yapması ve Rojava’ya bakış açısını değiştirmesi lazım’’ dedi.

Rojava’daki gelişmelerin devletin bakış açısını değiştirebileceğini ve Kürtlerin de kendi durumunu gözden geçirmesi gerektiğini belirten Bayramoğlu, ‘’PYD tarafı da işbirliği için İranla ve Süriye ile olan ilişkilerini değiştirmeli ve farklı Kürt gruplar arasında köprüler oluşturmak zorunda, meydan okumalar üstünden kimse yarar sağlayamaz’’ diyerek, tarafların dilinin çok sert olduğunu söyledi.

Türkiye bakış açısını değiştirmek zorunda kalacaktır.

“Kürt birliği barış sürecini olumlu etkiler”

Rojava ve Orta Doğu’da çok farklı eğilimlerin olduğunu, ama bir Kürt birliğinin de barış sürecini olumlu etkileyeceğini altını çizen Bayramoğlu, ‘’ Umarım orada bir Kürt birliği öne çıkar. Bu olursa barış süreci de olumlu etkilenecektir. Türkiye bakış açısını değiştirmek zorunda kalacaktır. Eğer Türkiye bu sorunu aşabilirse hem Türkiye hem de bütün bölgedeki Kürtler için istikrar olur’’ diyerek,  kendi arasında çatışmalı olan Kürtler ve bundan istifade eden bir Türkiye’nin hiç kimseye faydasının olmayacağını söyledi.

Kürtlerin kendilerini yönetmek istediğini ama devletin sadece silah bıraktırmak peşinde olduğunu ifade eden Bayramoğlu, Kobaninin Türkiye’deki Kürt hareketi ve farklı Kürt gruplar arasında kökleşme arayışı olduğunu belirterek, ‘’Tüm bunlara baktığımız zaman, ne zaman ne tarafa yönelir bilmiyoruz. Ama şuanda herkes nazlı davranıyor, herkesin farklı eğilimleri var. Keşke bir Kürt-Türk işbirliği ve stratejisi olsa. Türkiye Barzani üzerinden Türk-Kürt paktı ve tampon demokratik bir bölge kursaydı çok iyi olurdu’’ dedi.

Hükümetin yaptığı yol haritası acaba Kürtlerin de yol haritası mı bilmiyoruz.

“Güvensizlikten değil, iletişimsizlik var”

Davutoğlu’nun süreci izleyen üçüncü bir gözü zaaf olarak gördüğünü bu yüzden bunun mümkün olamayacağını söyleyen Bayramoğlu, devletin Öcalan’la geri dönüşlerle ilgili komisyonlar için görüştüğünü belirterek, ‘’ Davutoğlu, gözcü bir tarafın oluşturulması için ‘devlet dili’ ile önce kamu düzeni sağlanmasını ve Kürtler tarafından da, olayların yaşanmaması için adım atılması gerektiğini söylüyor’’ dedi.

Çözüm sürecinde karşılıklı güvenden ziyade iletişimsizliğin olduğunu ve bunun giderilmesinin de görüşmeler yapılmasına bağlı olduğunu vurgulayan Bayramoğlu,’’ Ama maalesef daha Türkiye o noktaya bile gelmedi. Bugün gelinen noktada güvensizlikten ziyade iletişimsizlik var hükümetin yaptığı yol haritası acaba Kürtlerin de yol haritası mı bilmiyoruz. Silahları bırakıp entegre etmek üzerine kurulmuşta olabilir ama Öcalan yerel yönetimleri de konuşmak istiyor’’dedi.

 

Author: zcnshn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir